Domů » Rozjímání » Varg Vikernes – O hudbě a magii

Varg Vikernes – O hudbě a magii

Jedná se o volný překlad videa od Varga Vikernese z YT kanálu „ThuleanPerspective“ – About Music & Magic / O hudbě a magii. (Odkaz na video je uveden níže.)

Když jsem byl malé dítě, vnímal jsem hudbu pasivně. Poté jsem začal poslouchat otcova starší alba Čajkovského, když jsem byl sám, a časem jsem si začal kupovat svou vlastní hudbu.

První hudba, kterou jsem si kdy koupil, byl Iron Maiden. První album, které jsem měl, bylo „Killers“, a potom jejich debutové album. Bylo mi kolem dvanácti let.

Takže, když poslouchám tato stará alba dnes, něco se děje. Jakoby zázrakem se mi všechno vrací. Hudba je jako spouštěč!

Když zavřu oči, jsem tam, zpátky ve svém pokoji, poslouchám tu stejnou hudbu, mám stejné starosti a ty stejné emoce. Akorát je všechno vybarveno současnými vědomostmi.

V těch časech existovaly i jiné kapely, ale já je neposlouchal. Takže žádná z mých vzpomínek se nepojí s jejich hudbou a z tohoto důvodu mi nic neříkají.
Ani tehdy a ani dnes.

Sám jako hudebník někdy slyším posluchače stěžující si na novou hudbu, kterou dělám, protože to není ta samá hudba, kterou jsem dělal předtím. Chtějí po mně, abych dělal hudbu, která jim dá ten stejný „magický“ pocit. To samozřejmě není možné.

Nová hudba vám může pomoci svázat nové vzpomínky s novou hudbou, a v budoucnosti si vzpomenete na tyto zážitky, když si poslechnete tuto hudbu.

Jak hudba, kterou máte rádi, tak hudba, kterou rádi nemáte, to pro vás dělají. Ale samozřejmě, hudba, kterou máte rádi to dělá lépe a ve větší míře. Protože ji posloucháte více, a tudíž také prožíváte více, zatímco posloucháte.

 

Takovým způsobem hudba pracuje.

Taková je magie hudby.

 

 

 

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=suP21cRmxuU&list=PLV1Xd_c5-wtYQ9VUNnGr_gdpVf8Gw9G7C&index=25